Młodzieżowy Dom Kultury
w Jeleniej Górze

PAKA BUZIAKA:

Z
espół prowadzi - mgr Wiesław Kowalewski.

ROK  SZKOLNY  2015 - 2016
20 - LECIE DZIAŁALNOŚCI ZESPOŁU "PAKA BUZIAKA"

Na rok szkolny 2015/2016 przypada Jubileusz 20-lecia powstania zespołu wokalno-instrumentalnego "Paka Buziaka". W MDK zespół powstał w 1995 r. i działa pod opieką muzyczną Wiesława Kowalewskiego, kierownika działu artystycznego MDK. Instruktor zespołu jest absolwentem: Zawodowego Studium Piosenkarskiego im. Cz. Niemena w Poznaniu absolwentem PSM II stopnia w Jeleniej Górze, PWSP w Zielonej Górze. Jest nauczycielem dyplomowanym z I stopniem specjalizacji zawodowej I-szą kategorią instruktorską - instruktor muzyki.
Jubileusz działalności zespołu zbiegł się z ciekawymi wydarzeniami artystycznymi, występami oraz kolejnymi sukcesami. Do najbardfziej liczących się należą zwłaszcza te ostatnie o zasięgu międzynarodowym: Nagroda specjalna oraz III miejsce na III Międzynarodowym Festiwalu Piosenki - "Toruń 2015". Zespół zdobył też II ngarodę V Przeglądu Piosenki Filmowej i Musicalowej we Wrocławiu oraz nagrodę specjalną Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Polskiej "Wyszków 2015".
"Paka Buziaka" uzyskała I miejsce w mieście oraz II na dolnym śląsku w Plebiscycie (pod patronatem Prezydenta RP), który przeprowadziła redakcja portalu Nasze Miasto oraz Gazeta Wrocławska. Nasz zespół otrzymał ponad 30 tysięcy głosów: "Patriotyzm nas inspiruje" pod taką nazwą przebigał plebiscyt a finałem był koncert w wykonaniu laureata - zespołu "Paka Buziaka" zorganizowanym w Teatrze Zdrojowym przez Gazetę Wrocławską. Ostatnim sukcesem zespołu jest zdobycie I miejsca oraz  nagrody głównej - Grand Prix na Festiwalu Pieśni Patriotycznej "Żarów - 2015". Zespół otrzymał nagrodę - Ministra Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej.
Najważniejszym dla zespołu wydarzeniem w ostatnim czasie był występ na scenie Amfiteatru Opolskiego w ramach ogólnopolskich spotkań artystycznych - "Opole Artis 2015".  Występy artystyczne w amfiteatrze 1000-lecia w stolicy polskiej piosenki w Opolu, to dla zespołu ogromne wyróżnienie i zaszczyt, zwłaszcza. że "Opole Artis" stanowi przedłużenie tak wielkiej imprezy ogólnopolskiej jakąjest Krajowy Festiwal Piosnki Polskiej.
Ostatnim wyzwaniem dla zespołu jest nagranie płyty jubileuszowej  z piosenkami zespołu.

       

 
 

ROK  SZKOLNY  2013 - 2014
Początek roku szkolnego jest dla zespołu "Paka Buziaka" okazją do świętowania "Młodzieżowej 18-tki!" Właśnie minęło 18 lat działalności (zespół powstał w 1995 r.). Podsumowaniem tej "dorosłości" były dość spektakularne sukcesy zespołu na festiwalach o zasięgu międzynarodowym. Odnośnie planów: zespół już od 2014 podejmuje próby i działania natury studyjnej. Na pierwszym planie znajdują się materiały muzyczne podsumowujące wcześniejszą współpracę zespołu z kompozytorką Katarzyną Gaertner i nadzieje nagrania na płytę kilku piosenek (aranżacji w wykonaniu "Paki Buziaka"). A już w grudniu ... kolędy.
    Nowy rok szkolny zespół rozpoczął wzbogacony o nowe doświadczenia muzyczne: wakacyjne 2-tygodniowe warsztaty artystyczne muzyczno-filmowe (Steinhaus) Bautzen Niemcy oraz u progu roku szkolnego udział w polsko-niemieckim projekcie "Motion  Pictures" (projekty unijne zakończone koncertami).
W październiku dziewczyny z zespołu wzięły udział w warsztatach jazzowych: "Jazzgraniczne polsko-niemieckie spotkania młodych muzyków" zakończone koncertami w JCK oraz Steinhaus w Bautzen.

W listopadzie "Paka Buziaka" zdobyła nagrodę główną Grand Prix podczas jubileuszowej XV edycji Festiwalu Pieśni Patriotycznej Żarów 2013. Zespół odebrał również list gratulacyjny  z rąk posła na sejm RP J. K. Mrzygłockiej oraz senatora RP W. Kiliana. Wcześniej zespół  odebrał też I nagrodę XV spotkań z Piosenką Lwowską.
   


ROK  SZKOLNY  2012 - 2013

Miniony rok szkolny to dla zespołu "Paka Buziaka" sezon artystyczny, który przyniósł aż trzy nagrody na festiwalach o zasięgu międzynarodzowym:
- I miejsce (nagroda finansowa) Międzynarodowego Przeglądu "Folklor Światła 2012"
- II miejsce i nagroda "Srebrna Pompa 2012" Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Naszych Sąsiadów ("Nie ma jak pompa")
- III miejsce i nagroda "Brązowa Łódka 2012" Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Młodych "Folkowe Inspiracje" - Centrum Filmowe w Łodzi. Na festiwalu zaprezentowały się zespoły z: Litwy, Gruzji, Armenii, Słowenii, Białorusi, Ukrainy, Turcji, Francji a nawet z Mozambiku i ... Autonomii Palestyńskiej.
ROK   2012

ZIMA - Z programem kolędowym "Paka Buziaka" wyjechała aż do Gdańska. Zespół został zakwalifikowany do finału V Ogólnopolskiego konkursu wokalnego "Nad światłem cicha noc". Podczas koncertu galowego na Dworze Artusa w Gdańsku "Paka Buziaka" odebrała - z rąk Krystyny Prońko - III nagrodę wokalną Festiwalu Gdańsk 2012.


WIOSNA - W maju zdobył I nagrodę XV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Turystycznej i Ekologicznej Zduńska Wola 2012 - nagroda "Złoty dreptak".


"Paka Buziaka otrzymała nominację komisji artystycznej do udziału w finale Jubileuszowej XXV edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki w Krakowie "Nowa piosenka w starym Krakowie". 4 piosenki "nowe" autorstwa opiekuna zespołu Wiesława Kowalewskiego zostały zarejestrowane przez firmę fonograficzną Pawix Music w Krakowie i wszystkie znalazły się na jubileuszowej płycie CD XXV edycji OFP Kraków 2012. Kierownik zespołu wziął udział w ogólnopolskich warsztatach piosenkarskich w Toruniu.


LATO - W czerwcu zespół wyjechał do stolicy, 6 VI zwiedzał Warszawę, a już 7 VI wystąpił w finale XX Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Polskiej lat 60-70 "Wyszków 2012" pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Rywalizacja toczyła się o nagrodę 10 tyś zł i nagrodę Minstra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.


Rok szkolny "Paka Buziaka" zakończyła koncertem w "Orient Expres", a w wakacje zespół wraz z instruktorem wyjechał na międzynarodowe warsztaty artystyczne 7- 15 VII 2012 połączone z występami.


Tak zakończył się 17 rok działalności "Paka Buziaka".
Niedługo ... "18-tka".
ROK  SZKOLNY  2011 - 2012

We wrześniu zespół otrzymał nagrodę specjalną V Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Lwowskiej w Krakowie. Zespół otrzymał również propozycję występu w Budapeszcie. "Paka Buziaka" wystąpiła jako zespół instrumentalno-wokalny (skrzypce, fortepian, bas, klarnet, gitara, obój). Solistka zespołu Joanna Kowalewska zdobyła wokalną nagrode festiwalu im. J. Michotka za najlepszą interpretację. Na jubileuszowej płycie festiwalu znalazły się aż 4 piosenki "Paki Buziaka".


PAŹDZIERNIK - Po sukcesie w Krakowie zespołowi zaproponowano wykonanie koncertu w Teatrze Świdnickim i zaproszenie na kolejny występ w Świdnicy.

LISTOPAD - Odbył się koncert "Paki Buziaka" w Operze Śląskiej w Bytomiu w ramach projektu "Wiedza, talnet, młodość". Były bisy i wywiad dla audycji Radia Katowice. Koncert poprowadziła Danuta Skalska z Radia Katowice.


GRUDZIEŃ - W grudniu "Paka Buziaka" kolędowała występy dla delegacji z Deutsche Rotes Kreuz z Aachen i Bamberga, koncerty kolędowe dla PCK, w parafii ks. S. Steca. Zespół wystąpił też  na placu ratuszowym w Jeleniej Górze w polsko-czeskim koncercie kolędowym.
ROK   2011

Początek roku to dla zespołu praca wokalna nad przygotowaniem nowego repertuaru.  Efekty pojawiły się już wiosną br. W kwietniu zespół zakwalifikował się do ogólnopolskiego etapu Eko-Piosenka 2011. W maju 2011 "Paka Buziaka" wyśpiewała I miejsce na XV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Eko-Song. "Paka Buziaka" otrzymała również nagrodę Prezydenta Miasta Legnica. Zdobyła również nagrodę firm "Toyota". Warto wspomnieć, że rok wcześniej z poprzedniej edycji w/w Festiwalu zespół wrócił również z I nagrodą.

Również w maju 2011 zespół zdobył nagrodę główną Przeglądu Piosenki i Pieśni Lwowskiej w Świdnicy. A przed samymi wakacjami "Paka Buziaka" dała koncert w Kędzierzynie.


WAKACJE 2011:
Zespół "Paka Buziaka" został zaproszony do Częstochowy. Prawie 2-godzinny "Koncert Jasnogórski" odbył się w Auli Papieskiej Sanktuarium Maryjnego na Jasnej Górze. Kilkuset osobową widownię stanowiły delegacje kresowian z różnych stron świata. "Paka Buziaka" wystąpiła z własnym scenariuszem i własnymi opracowaniami muzycznymi. Koncert "Paki Buziaka" poprowadziła Danuta Skalska z Polskiego Radia w Katowicach. W uzananiu zasług Prezydent Światowego Kongresu Kresowian wręczył zespółowi dyplom uznania.

ROK  SZKOLNY  2010 - 2011

Nowy rok szkolny powitał zespół wyjątkowo. Na początku września sympatyczna propozycja występów z Linz -Austria. A kilka dni później zaproszenie do Norymbergii. Zaproszenie to nagroda specjalna IV Ogólnopolskiego  Festiwalu Piosenki Lwowskiej i "Bałaku" w Krakowie gdzie zespół zdobył I nagrodę, II nagrodę odebrała solistka Emilia Kowalewska.
 


W październiku zespół zdobył nagrodę główną Grand Prix XX Przeglądu Piosenki Turystycznej i Ekologicznej "Na szlaku" w Świdnicy.
 
Listopad przyniósł sukcesy solistkom zespołu na XII edycji Festiwalu Piosenki Patriotycznej w Żarowie, gdzie rok wcześniej zdobyliśmy I miejsce w kategorii zespołów oraz Grand Prix Festiwalu. Solistki przywiozły do Jeleniej Góry:
- I nagroda Emilia Kowalewska
- I nagroda Joanna Kowalewska
- II nagroda Malwina Bogdan
- Wyróżnienie Natalia Kowzan
   
 
Grudzień to praca nad przygotowaniem repertuaru kolędowego, realizacja nagrania płyty "Kolędy i Pastorałki" z własnymi aranżacjami w wykonaniu zespołu oraz wyjazd 18.XII z opracowanym programem do Norymbergii. Zostało niewiele czasu. Relacja po powrocie, ale to już  w nowym 2011 roku.

Grudzień 2010 - "Paka Buziaka" w Norymberdze. Jesienią 2009 zespół został zaproszony do Austrii, gdzie występował dla Polonii w Wiedniu.  Dwa lata wcześniej występował na Ukrainie, a w grudniu minionego roku "Paka Buziaka" została zaproszona przez Polską Misję Katolicką do Norymbergii. Zespół nagrał płytę z repertuarem kolęd i pastorałek, która spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród rodaków z Polonii. Przed wyjazdem "Paka Buziaka" kolędowała też w Jeleniej Górze (Polecamy) ... "Pójdźmy wszyscy do Stajenki" - Paka Buziaka ... Youtube oraz na http://www.jelonka.com/?mod=news&scr=single&evt=init&article=31385.


W Norymberdze zespół zwiedził najciekawsze miejsca: muzea, kościoły, m.in. Muzeum Procesu Norymberskiego, Grób Wita Stwosza, no i największy nie tylko w Bawarii, ale w całych Niemczech Jarmark Świąteczny, Chriskinders Markt. W centrum Norymbergii tłumy turystów z całego świata, występy zespołów, kolędy i zapach goździków również w nocy no i słodkie norymberskie pierniki (pieczone od 1620r.) znane nawet Chicago-Mieście Partnerskim.
 
Zespół "Paka Buziaka" miał okazję zaprezentować się przed polonią w słynnym Krakaver Haus, w sali koncertowej wieży krakowskiej (XIIIw), sali Kurta Klutentretera. Z repertuarem poezji śpiewanej zespół wystąpił w kościele niemieckim oraz Kościele Polskiej Misji Katolickiej miasta Norymergia.

Najważniejszym wydarzeniem artystycznym dla zespołu był występ dla rodaków podczas (corocznego) spotkania Polonii z Konsulem Generalnym RP z Monachium. Nad całością pobytu zespołu czuwał i opiekował się "jak ojciec" ks. Stanisław Stenka , któremu zespół wraz z instruktorem Wiesławem Kowalewskim są niezwykle wdzięczni. Przywieźliśmy z Norymbergii wspaniałe wspomnienia.

Tekst: Wiesław Kowalewski
ROK  SZKOLNY  2009 - 2010
Rok 2009 to dla zespołu MDK "Paka Buziaka" rok ciężkiej pracy, ale też rok wspaniałych sukcesów.
Dziewczęta z zespoły zgodnie twierdzą, że był to wyjątkowo dobry rok. A potwierdzają to nagrody:

- I Nagroda Przeglądu Piosenki Literackiej "PAPALI 2009" w Świdnicy.
Była to bardzo "dorosła", bo już XVIII edycja.  "Paka Buziaka" choć jeszcze niepełnoletnia odebrała nagrodę za "dojrzałą" interpretację "Dezyderaty" z repertuaru  "Piwnicy pod Baranami".
- Za kabaretowe potraktowanie znanego przeboju "Zacznij od Bacha" Zbigniewa Wodeckiego zespół otrzymał  Nagrodę Główną GRAND PRIX VII Konkursu Piosenki "Przebój  z Jajem" Świdnica 2009
- Zespół otrzymał również I nagrodę w kategorii zespołów na XI Festiwalu Pieśni Patriotycznej Żarów 2009, a podczas koncertu galowego odebrał nagrodę Grand Prix Festiwalu.
- Zespół zdobył również I nagrodę V Regionalnego Konkursu Piosenki Chojnów 2009
-  Podczas koncertu galowego  III Dolnośląskiego Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej w studio Polskiego Radia we Wrocławiu zespół odebrał nagrodę - Statuetkę i tytuł Laureata Przeglądu.
Po zdobyciu Grand Prix na ostatnich Spotkaniach z Piosenką Lwowską i Kresową zespół wziął udział we wrocławskich eliminacjach II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Lwowskiej w Krakowie, gdzie zdobył II nagrodę. Na Koncercie Galowym w Teatrze "Groteska" w Krakowie zespół otrzymał również nagrodę specjalną od Stowarzyszenia Polskich Rodzin Katolickich w Austrii - zaproszenie do Wiednia.
WIEDEŃ - zespół zwiedzał Wiedeń. Z repertuarem estradowym wystąpił w Domu Polonii oraz z repertuarem patriotycznym podczas mszy za Ojczyznę w Kościele Polskim w Wiedniu.
Paka Buziaka przygotowała repertuar kolęd i pastorałek. Pierwszy występ odbył się w MDK 12 grudnia 2009r. Następne w siedzibie PCK dla dzieci z Jeleniej Góry oraz Delegacji Niemieckiej DeutscheKreutz z Aachen. A w styczniu 2010 w willi noblisty Gerharda Hauptmana.
   
II  semestr bieżącego roku upłynął dla zespołu bardzo pracowicie zarówno pod względem szkolenia warsztatu wokalnego jak też prezentowania się na wielu konkursach, przeglądach oraz festiwalach w Polsce. Zespół został nominowany do I Ogólnopolskiego Festiwalu Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej "Forma 2010" a przewodniczący komisji Bogusław Sobczuk zaprosił solistkę Joannę Kowalewską na ogólnopolskie warsztaty piosenki artystycznej OWPA 2010, podczas których planowane jest nagranie wspólnej płyty w studio koncertowym S-1 Radia Szczecin.
Piosenka śpiewana przez zespół "Cały ten świat"  autorstwa instruktora Wiesława Kowalewskiego znalazła się na płycie finalistów XXV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki  "Pomocna Dłoń 2010".
Zespół został zakwalifikowany do V Ogólnopolskiego Konkursu Interpretacji piosenek Agnieszki Osieckiej "Oceany 2010". Dzięki udziałowi w finałowych zmaganiach - w repertuarze zespołu znalazło się kilka wspaniałych piosenek A. Osieckiej do muzyki różnych kompozytorów - m.in. Katarzyny Gaertner, z którą "Paka Buziaka" nieco wcześniej miała zaszczyt współpracować biorąc udział w warsztatach wokalnych i trasie koncertowej promującej płytę "czar morzem" oraz nagraniach w Gartner studio w Gowarnowie.
Na początku maja br zespół prezentował się "ekologicznie" na jubileuszoym XV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki "Eko Song 2010" gdzie zdobył I miejsce i nagrodę Prezydenta Miasta Legnicy oraz nagrodę firm Toyota - Lubin.
Tradycyjnie co 2 lata zespół przygotowuje również repertuar lwowski. W czasie poprzedniej edycji zdobył nagrodę Grand Prix i nagrodę publiczności, w tym roku w maju (9V) mna spotkaniach z piosenką lwowską zdobył I nagrodę oraz dwie równorzędne II nagrody w kategorii solistów Joanna i Emilia Kowalewskie. III nagrodę zdobyła najmłodsza solistka "Paka Buziaka" na XX Festiwalu Piosenki "Zabobrze 2010".
W miastach, gdzie "Paka Buziaka" śpiewała, po festiwalach pojawiały się pochlebne opinie  w prasie. W Jeleniej Górze zainteresowanie zespołem wykazuje jedynie redaktor naczelny naszej "Jelonki" red. Konrad Przeździęk. Dla pana redaktora słodkie "Buziaki" od całej "Paki" i szefa Wiesława Kowalewskiego.
A fanom życzymy słonecznych wakacji.
  Opracowanie tekstu: Wiesław Kowalewski